RYOBI EWS1150RS circular saw 170mm 55cm 1150W - 5133000552
This article is not available
Scope of delivery:
  • Carbide saw blade (12 teeth)
  • Parallel guide
Product description:
  • Built-in spanner storage
  • Adjustable sole for cutting at 0° to 45° inclination
  • Spindle lock for quick blade changes
  • Adjustable depth adjustment for efficient cutting
  • Livetool Indicator lights up blue when plugged in
  • GripZone
Key features according to our expert
  • Saw blade diameter: 170 mm
  • Max. cutting depth: 55 mm
  • Max. cutting depth at 90°: 55 mm
  • Max. cutting depth at 45°: 38 mm
  • Supplied in: Cardboard box
  • Power: 1150 W
Specifications / All features
Saw blade diameter
170 mm
Max. cutting depth
55 mm
Max. cutting depth at 90°
55 mm
Max. cutting depth at 45°
38 mm
Supplied in
Cardboard box
Power
1150 W
No load speed (rpm)
5.6
Name: type
EWS1150RS
Engine
1150 W